Mga pahina sa paksa:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Off topic: Katyń = Ból
Tagapagpost sa thread: Piotr Wargan
Monika Rokicka
Monika Rokicka  Identity Verified
Poland
Local time: 02:51
Ingles papuntang Polish
+ ...
będziemy... Apr 11, 2010

...

 
dinde
dinde
Local time: 02:51
Ingles papuntang Polish
+ ...
Wyrazy współczucia dla Rodzin zabitych w katastrofie Apr 11, 2010

- Tu szydzono z wszystkiego co było dla Niego ważne i święte. Drwiono z patriotyzmu, miłości do Matki, żony i brata. Nie szanowano Go nie tylko z tytułu urzędu jaki sprawował, ale nawet z faktu tego, że był człowiekiem. Główny cel Jego prezydentury – przywracanie pamięci – przedstawiono jako przejaw małostkowości i zaściankowości - napisał wstrząśnięty Girzyński.

Cóż, zgadzam się z powyższym.


 
~Ania~
~Ania~  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 01:51
Polish papuntang Ingles
+ ...
. Apr 11, 2010

Ogromnie żałuję, że nie jestem w tej chwili w Warszawie i nie mogę podejść na Krakowskie Przedmieście i zapalić świeczki ku pamięci nie tylko prezydenta i jego żony, ale przede wszystkim tych, którzy zgineli razem z nim i to w taki tragiczny sposób. Polska odniosła szczególną stratę z racji stanowisk zajmowanych przez pasażerów owego nieszczęsnego lotu, ale odczuwałabym taki sam smutek i ból, gdyby to był samolot ze... See more
Ogromnie żałuję, że nie jestem w tej chwili w Warszawie i nie mogę podejść na Krakowskie Przedmieście i zapalić świeczki ku pamięci nie tylko prezydenta i jego żony, ale przede wszystkim tych, którzy zgineli razem z nim i to w taki tragiczny sposób. Polska odniosła szczególną stratę z racji stanowisk zajmowanych przez pasażerów owego nieszczęsnego lotu, ale odczuwałabym taki sam smutek i ból, gdyby to był samolot ze zwykłymi ludźmi. Po prostu zginęli nasi rodacy i to w takim tragicznym miejscu. Zginął też jeden z nas - tłumaczy. Historia naprawdę pisze przedziwne scenariusze. Jeszcze raz wyrazy głębokiego współczucia dla wszystkich Polaków, a w szczególności dla rodzin ofiarCollapse


 
Przemysław Zakrzewski
Przemysław Zakrzewski  Identity Verified
Poland
Local time: 02:51
Polish papuntang Aleman
+ ...
Requiescat in pace! Rest in Peace! Apr 11, 2010

To nigdy nie powinno się zdarzyć....
Vita mortuorum in memoria vivorum est posita. Requiescat in pace! Rest in peace! Pokój Wam! Wasze życie złożone jest w pamięci żywych.

Requiem aeternam dona ei, Domine.
Et lux perpetua luceat ei.
Requiescat in pace.
Amen.


 
Kornelia Longoria
Kornelia Longoria  Identity Verified
Estados Unidos
Local time: 19:51
Kasapi (2007)
Ingles papuntang Polish
+ ...
[*] Apr 12, 2010

Niech odpoczywają w pokoju.

 
Joanna Ryzenweber
Joanna Ryzenweber
Poland
Local time: 02:51
Polish papuntang Ingles
+ ...
o czystość intencji Apr 12, 2010

dinde wrote:

- Tu szydzono z wszystkiego co było dla Niego ważne i święte. Drwiono...


I cóż z tego.
Nie szyderstwo go zabiło, a ślepy los.
Umarł król, powiesić błazna?
Pewnie tak byłoby trochę łatwiej. Ale to zły kierunek.
Milczmy w zadumie, nie oskarżajmy nikogo.

Cześć ich pamięci.


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: Post edited by the poster and left empty.
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 02:51
Aleman papuntang Polish
+ ...
Brawo joannajoanna Apr 12, 2010

Doskonały komentarz, nic dodać, nic ująć.

 
Barbara Gadomska
Barbara Gadomska  Identity Verified
Local time: 02:51
Ingles papuntang Polish
+ ...
msza za Aleksandra Fedorowicza Apr 14, 2010

Otrzymałam właśnie informację, że msza św. za Aleksandra Fedorowicza zostanie odprawiona w Warszawie w kościele Najświętszego Zbawiciela w piątek 16 kwietnia o godzinie 18.30



[Zmieniono 2010-04-14 15:13 GMT]


 
Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota  Identity Verified
Poland
Local time: 02:51
Ingles papuntang Polish
+ ...
pamiętajmy o pilotach Apr 14, 2010

A ja nie mogę przestać myśleć o pilotach, którzy tego feralnego dnia siedzieli za sterami. Z różnych względów siedzę dość głęboko w tematyce lotnictwa i piloci wcale nie łamali procedur, o co ich teraz wszyscy oskarżają.

Nie mogę przestać myśleć o tym, jakie to niesprawiedliwe, że jednych chcą grzebać na wawelu (czy wywierali naciski czy nie, to inna kwestia...), a innych nawet nie wymieniają z nazwiska. Z czarną skrzynką czy bez, już zostali osądzeni...

M.


 
Roman Kozierkiewicz
Roman Kozierkiewicz  Identity Verified
Local time: 02:51
Ingles papuntang Polish
+ ...
Byłem o krok.... Apr 14, 2010

W połowie lat 70-tych, gdy leciałem do Wietnamu, trzy razy podchodziliśmy do lądowania wieczorem w Karachi. To było lotnisko cywilne, obsługujące regularne linie lotnicze, ale mgła na wysokości 100 m nad pasem spowodowało, ze piloci podjęli decyzję o lotnisku zapasowym, przy granicy z Afganistanem.

To, że mogę o tym pisać i że żyję zawdzięczam nie odwadze, lecz roztropności polskich pilotów. Dlaczego tego zabrakło pozostanie tajemnicą.

Strasznie smutno .....


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Alemanya
Local time: 02:51
Kasapi (2003)
Polish papuntang Aleman
+ ...
Z całym respektem, ale... Apr 14, 2010

Wawel to chyba jednak lekka przesada

 
Krzysztof Kajetanowicz (X)
Krzysztof Kajetanowicz (X)  Identity Verified
Poland
Local time: 02:51
Ingles papuntang Polish
+ ...
no niestety Apr 14, 2010

Nie uciekliśmy od swojej narodowej zapalczywości. Przypomina mi się znana historyjka o skorpionie.


Na skraju trzęsawiska żył raz skorpion, który pragnął przeprawić się na drugi brzeg. Zwrócił się więc do pewnej żaby tymi słowami:
- Zabierz mnie, proszę, na swój grzbiet i pomóż mi dostać się na drugi brzeg!
- Chyba jesteś szalony – odpowiedziała mu żaba.
- Jeśli wezmę cię na grzbiet, ukłujesz mnie i umrę!
- Nie bądź g�
... See more
Nie uciekliśmy od swojej narodowej zapalczywości. Przypomina mi się znana historyjka o skorpionie.


Na skraju trzęsawiska żył raz skorpion, który pragnął przeprawić się na drugi brzeg. Zwrócił się więc do pewnej żaby tymi słowami:
- Zabierz mnie, proszę, na swój grzbiet i pomóż mi dostać się na drugi brzeg!
- Chyba jesteś szalony – odpowiedziała mu żaba.
- Jeśli wezmę cię na grzbiet, ukłujesz mnie i umrę!
- Nie bądź głupia – odpowiedział na to skorpion.
- Jaką korzyść odniósłbym z uśmiercenia cię jadem? Jeśli cię użądlę, zatoniesz, a ja też zginę, ponieważ nie umiem pływać…

W końcu, po długich namowach, żaba dała się przekonać i rozpoczęła przeprawę przez mokradła ze skorpionem na grzbiecie. Kiedy znaleźli się na środku rzeki, poczuła jednak pieczenie ukłucia, a jad sparaliżował jej odnóża.
- A widzisz – zakrzyknęła – użądliłeś mnie i teraz umrę!
- Wiem – odpowiedział skorpion. – Jest mi bardzo przykro… ale nie sposób uciec od własnej natury.
I on sam też zatonął w błotnistych wodach.

źródło tej wersji
Collapse


 
Evonymus (Ewa Kazmierczak)
Evonymus (Ewa Kazmierczak)  Identity Verified
Poland
Local time: 02:51
Kasapi (2010)
Ingles papuntang Polish
+ ...
@ Jerzy i tak w ogóle Apr 14, 2010

Nie chcę /nie śmiem wypowiadać się na temat czy to słuszna decyzja czy nie, ale przy okazji takie dwie refleksje - niestety chyba nie wszyscy Polacy wytrwają z żałobą do niedzieli bo niestety już czytamy o protestach, o okrzykach ludzi na ulicy i wypowiedziach niektórych polityków i duchownych o tej decyzji (po obydwu stronach decyzji) i samej katastrofie. Miałam nadzieję, że ta cała tragedia zmieni język polityk�... See more
Nie chcę /nie śmiem wypowiadać się na temat czy to słuszna decyzja czy nie, ale przy okazji takie dwie refleksje - niestety chyba nie wszyscy Polacy wytrwają z żałobą do niedzieli bo niestety już czytamy o protestach, o okrzykach ludzi na ulicy i wypowiedziach niektórych polityków i duchownych o tej decyzji (po obydwu stronach decyzji) i samej katastrofie. Miałam nadzieję, że ta cała tragedia zmieni język polityków, ale chyba niestety nie u wszystkich.
A druga refleksja – trochę przerażające jest to jak silną władzą są media. Wiem, że to od dawna jest oczywiste, ale teraz jednak takie namacalne. Szkoda, że wcześniej nie słyszeliśmy tylu ciepłych słów np. o Pani Marii Kaczyńskiej Wcześniej wyśmiewano jej ‘niepozorność’ i ‘niemedialność’, a teraz jest to przytaczane jako zalety. Ta sama sytuacja z kimonem w Japonii wcześniej wyśmiewana, teraz jest przytaczana jako przykład jej otwartości na inne kultury i poczucie humoru.
Smutne
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Alemanya
Local time: 02:51
Kasapi (2003)
Polish papuntang Aleman
+ ...
Zgadzam się co do potrzeby zjednoczenia Apr 14, 2010

i bardzo zgadzam się z tym, że zaściankowość znowu zaczyna zwyciężać.
Niestety jest to dla mnie tak typowo polskie właśnie...
Dlatego odważyłem się napisać, com napisał - również podejmując takie decyzje należy uwzględniać wszystkie możliwe za i przeciw, co włącza ew. osobistą rezygnację z własnego widzimisię dla dobra ogółu. Jeżeli jednym takie wyróżnienie, to jakie innym? Gdzie np. zostanie pochowany nasz kolega? Czy ktoś go oprócz nas jakoś wyr�
... See more
i bardzo zgadzam się z tym, że zaściankowość znowu zaczyna zwyciężać.
Niestety jest to dla mnie tak typowo polskie właśnie...
Dlatego odważyłem się napisać, com napisał - również podejmując takie decyzje należy uwzględniać wszystkie możliwe za i przeciw, co włącza ew. osobistą rezygnację z własnego widzimisię dla dobra ogółu. Jeżeli jednym takie wyróżnienie, to jakie innym? Gdzie np. zostanie pochowany nasz kolega? Czy ktoś go oprócz nas jakoś wyróżni? A stewardessy? Przecież one zginęły w tych samych okolicznościach, jak wszyscy pasażerowie tego samolotu... Należy im się IMHO podobne wyróżnienie.
Może ze względu na miejsce zamieszkania mam większy dystans do tego, ale w całym tragizmie tego zdarzenia nie wolno zapomnieć, że przed nim były inne tragiczne i niestety nie możemy być pewni, że potem żadne już nigdy nie nastąpią.
Po latach spojrzymy z innej perspektywy na tę gloryfikację - podobnie jak w przypadku Kennedy'ego czy wielu innych.
Collapse


 
Mga pahina sa paksa:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Mga moderator ng forum na ito
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Katyń = Ból






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »