Pages in topic:   [1 2 3] >
WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICZNYMI AGENCJAMI
Thread poster: Lidia Lewandowska-Nayar
Lidia Lewandowska-Nayar
Lidia Lewandowska-Nayar  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
Mar 15, 2009

Czy żeby współpracować z zagranicznymi agencjami tłumaczeń (zlecenia poprzez Proz.com) trzeba mieć działalność gospodarczą?

 
Ana Kroll
Ana Kroll  Identity Verified
German to Polish
+ ...
hmm Mar 15, 2009

Ja nie mam i współpracuję.

Pozdrawiam,
Ann


 
Lidia Lewandowska-Nayar
Lidia Lewandowska-Nayar  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
ale... Mar 16, 2009

ale jak z rozliczeniami? Wystawiasz im rachunki? Jak potem rozliczasz dochody?

 
Ana Kroll
Ana Kroll  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Obecnie Mar 16, 2009

Jak rozliczam się obecnie:

Obecnie wystawiam normalnie rachunki w walucie USD lub EUR, przesyłam drogą elektroniczną. W zeszłym roku współpracowałam chyba jedynie z trzem klientami z Polski, a reszta z zagranicy.
Rozliczam dochody tak jak inni, pokazałam materiały księgowej, waluty przeliczam na PLN zgodnie z kursem NBP.

Nie za bardzo wiem na czym może polegać trudność, zatem jeśli masz konkretne pytania to zadaj.

Pozdrawiam, miłego dnia!
Ann


 
Lidia Lewandowska-Nayar
Lidia Lewandowska-Nayar  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
a wpłacają Mar 16, 2009

a wpłacają Ci na konto w PLN czy na konto walutowe. Ja jestem noga stołowa, jeśli chodzi o te wszystkie formalności finansowe, dlatego tyle pytań. Mam zarówno konto osobiste w PLN, ale wtedy traciła bym chyba sporo na przeliczeniach kursów i konto walutowe. Poza tym jest jeszcze Paypal, który stosuje większość tych agencji, a o którym ja nie mam zielonego pojęcia.

 
Michal Berski
Michal Berski  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
Polish to English
+ ...
Wpłaty Mar 16, 2009

Lidia Lewandowska-Nayar wrote:

a wpłacają Ci na konto w PLN czy na konto walutowe. Ja jestem noga stołowa, jeśli chodzi o te wszystkie formalności finansowe, dlatego tyle pytań. Mam zarówno konto osobiste w PLN, ale wtedy traciła bym chyba sporo na przeliczeniach kursów i konto walutowe. Poza tym jest jeszcze Paypal, który stosuje większość tych agencji, a o którym ja nie mam zielonego pojęcia.


ja wystawiam im faktury w euro, a oni mi wpłacają na konto złotowe w polskim banku, który je automatycznie przelicza na złotówki


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
Wpłacają tam, gdzie Ty im każesz :) Mar 16, 2009

Przecież na każdym rachunku / fakturze wskazujesz konto do wpłaty. To raczej kwestia sprawdzenia w banku, czy na Twoje konto walutowe mogą wpływać przychody z działalności. Pewnie mogą, ale spytać nie zawadzi. Nie tak dawno banki stosowały wyraźne rozróżnienie między kontami osobistymi / gospodarczymi, teraz to już chyba nieaktualne.
A PayPal pobiera opłaty jako odsetek od wpływającej kwoty, w odróżnieniu od banków pobierających prowizje kwotowo. Ten odsetek jest ró
... See more
Przecież na każdym rachunku / fakturze wskazujesz konto do wpłaty. To raczej kwestia sprawdzenia w banku, czy na Twoje konto walutowe mogą wpływać przychody z działalności. Pewnie mogą, ale spytać nie zawadzi. Nie tak dawno banki stosowały wyraźne rozróżnienie między kontami osobistymi / gospodarczymi, teraz to już chyba nieaktualne.
A PayPal pobiera opłaty jako odsetek od wpływającej kwoty, w odróżnieniu od banków pobierających prowizje kwotowo. Ten odsetek jest różny dla różnych typów kont PayPal, ale ogólnie opłata za przyjęcie 30 euro będzie sporo niższa na koncie PayPal, a 300 euro - w banku. O 3000 nie wspominając. Pozostaje kwestia, gdzie potem te 3000 euro będziesz wydawać i czy stracisz na kursie wymiany, czy nie.
Collapse


 
Lidia Lewandowska-Nayar
Lidia Lewandowska-Nayar  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ale... Mar 16, 2009

Ale np. jedna agencja, dla której wykonałam malutkie zleconko, stwierdziła, że jeśli ma to być Paypal to zapłacą mi 40 euro, a jeśli bank transfer to 25 euro, bo koszt przelewu...

Miłego dnia dla Was.


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
Też tak robię, ale... Mar 16, 2009

Michal Berski wrote:
ja wystawiam im faktury w euro, a oni mi wpłacają na konto złotowe w polskim banku, który je automatycznie przelicza na złotówki

... spready walutowe stosowane przez banki zaczynają mnie denerwować, i chyba sobie założę subkonto walutowe do konta gospodarczego. Tyle, że mój bank podwaja wtedy opłatę za prowadzenie konta, wrrrr... a zmieniać banku mi się nie opłaca z uwagi na profity dla długoletnich klientów. Jak się nie ustawisz, zawsze z tyłu...


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
Bo to trzeba ustalać z góry Mar 16, 2009

Lidia Lewandowska-Nayar wrote:
Ale np. jedna agencja, dla której wykonałam malutkie zleconko, stwierdziła, że jeśli ma to być Paypal to zapłacą mi 40 euro, a jeśli bank transfer to 25 euro, bo koszt przelewu...
Miłego dnia dla Was.

Ja wyraźnie zaznaczam, że nie mam zamiaru ponosić kosztów bankowych po obu stronach, tylko po swojej. Jeśli to komuś nie odpowiada, to świadomie płaci mi sporo wyższą stawkę za słowo niż reszta klientów, za co uzyskuje zmniejszenie swojej pracy papierkowej. A jeśli to mu też nie odpowiada, to niestety, nie będziemy współpracować, bo ja nie będę ponosić kosztów jego działalności, które on spokojnie może sobie zaksięgować.
Nie ma opłat za przelew zagraniczny rzędu 15 euro, bez przesady. Wewnątrz całej UE jest +/- 3,50, nie wiem, jak USA. Chcieli Cię obciążyć własnymi kosztami administracyjnymi dodatkowo, bo im się nie chce obrabiać rachunków rzędu 40 euro.


 
Ana Kroll
Ana Kroll  Identity Verified
German to Polish
+ ...
metody platności Mar 16, 2009

Ja korzystam z konta walutowego w Euro, które mam za granicą w obrębie EU, korzystam z Paypala (tu raczej dla USD) i moneybooerks (także dla EURO) i mam w Polsce złotówkowe.

W sumie ze wszystkich jestem zadowolona.

Lidio, jak nawiązujesz współpracę, decydujesz się na przyjęcie zlecenia to uzgodnij z góry jaką formę płatności preferujesz i (!) uwzględnij, czy ona się opłaca. Np przelewy bankowe z Austrii do Polski są darmowe natomiast z Polski do Aus
... See more
Ja korzystam z konta walutowego w Euro, które mam za granicą w obrębie EU, korzystam z Paypala (tu raczej dla USD) i moneybooerks (także dla EURO) i mam w Polsce złotówkowe.

W sumie ze wszystkich jestem zadowolona.

Lidio, jak nawiązujesz współpracę, decydujesz się na przyjęcie zlecenia to uzgodnij z góry jaką formę płatności preferujesz i (!) uwzględnij, czy ona się opłaca. Np przelewy bankowe z Austrii do Polski są darmowe natomiast z Polski do Austrii bank pobierał opłatę (naturalnie zależy od banku, dla takie porównanie przytoczyłam dla jasności.)

Przelewy Paypal na konto bankowe (nie z paypal na paypal) trwają od 5-7 dni roboczych, podobnie moneybookers, choć czasem bywało (u mnie przynajmniej) także i szybciej.

Pozostaje także Western Union, jako opcja do przelewu wynagrodzenia...

Pozdrawiam!
Ann
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Nie ma prowizji za przyjęcie przelewu z zagranicy Mar 16, 2009

Iza Szczypka wrote:

Przecież na każdym rachunku / fakturze wskazujesz konto do wpłaty. To raczej kwestia sprawdzenia w banku, czy na Twoje konto walutowe mogą wpływać przychody z działalności. Pewnie mogą, ale spytać nie zawadzi. Nie tak dawno banki stosowały wyraźne rozróżnienie między kontami osobistymi / gospodarczymi, teraz to już chyba nieaktualne.
A PayPal pobiera opłaty jako odsetek od wpływającej kwoty, w odróżnieniu od banków pobierających prowizje kwotowo. Ten odsetek jest różny dla różnych typów kont PayPal, ale ogólnie opłata za przyjęcie 30 euro będzie sporo niższa na koncie PayPal, a 300 euro - w banku. O 3000 nie wspominając. Pozostaje kwestia, gdzie potem te 3000 euro będziesz wydawać i czy stracisz na kursie wymiany, czy nie.


w takich bankach jak Multibank czy mbank, a pewnie w paru innych też.

Natomiast banki mają tendencję do przeliczania na PLN po dość niekorzystnym kursie, dlatego warto założyć sobie konto w EUR (darmowe jak w Multi czy ING) i samemu decydować, kiedy i po jakim kursie wymienić sobie ... w kantorze.

A.


 
Letra
Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
Nie bardzo rozumiem... Mar 17, 2009

AnKrol wrote:

Obecnie wystawiam normalnie rachunki...


Przepraszam za być może naiwne pytanie, ale jak można wystawiać rachunki, nie prowadząc działalności gospodarczej? Z tego co pamiętam, to w kraju nie ma tego problemu, bo można zawrzeć umowę zlecenie czy o dzieło. Ale nawet w kraju chyba tak się nie da zrobić, żeby wystawiać klientom rachunki, nie prowadząc działalności gospodarczej. Jak się potem rozliczyć ze skarbówką? Jaki PIT złożyć na te rachunki wystawiane bez działalności gosp.? A może coś pomyliłem?


 
Lidia Lewandowska-Nayar
Lidia Lewandowska-Nayar  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
O to chodzi Mar 17, 2009

Właśnie o to mi chodzi, bo jak poszłam do swojej księgowej i spytałam, to powiedziała, że osoba fizyczna nie może wystawiać rachunków, za granicę także. Jako osoba fizyczna mogę współpracować tylko na umowę o dzieło/zlecenie, a nie każdy klient nawet w Polsce tak chce, bo wtedy trzeba odprowadzać za tłumacza podatek, ubezpieczenie. Ostatnio wpadła mi całkiem dobra współpraca (na terenie Polski), ale warunkiem było, że będę wystawiać rachunki.

Dochodzę
... See more
Właśnie o to mi chodzi, bo jak poszłam do swojej księgowej i spytałam, to powiedziała, że osoba fizyczna nie może wystawiać rachunków, za granicę także. Jako osoba fizyczna mogę współpracować tylko na umowę o dzieło/zlecenie, a nie każdy klient nawet w Polsce tak chce, bo wtedy trzeba odprowadzać za tłumacza podatek, ubezpieczenie. Ostatnio wpadła mi całkiem dobra współpraca (na terenie Polski), ale warunkiem było, że będę wystawiać rachunki.

Dochodzę więc do wniosku, że nie posiadanie działalności ogranicza w dużym stopniu możliwości działania i rozwoju tłumacza na rynku, czyż nie mam racji?
Collapse


 
Lenard Zwick
Lenard Zwick  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
Polish to Hungarian
+ ...
O to chodzi Mar 17, 2009

Lidia Lewandowska-Nayar wrote:

Właśnie o to mi chodzi, bo jak poszłam do swojej księgowej i spytałam, to powiedziała, że osoba fizyczna nie może wystawiać rachunków, za granicę także. Jako osoba fizyczna mogę współpracować tylko na umowę o dzieło/zlecenie, a nie każdy klient nawet w Polsce tak chce, bo wtedy trzeba odprowadzać za tłumacza podatek, ubezpieczenie. Ostatnio wpadła mi całkiem dobra współpraca (na terenie Polski), ale warunkiem było, że będę wystawiać rachunki.

Dochodzę więc do wniosku, że nie posiadanie działalności ogranicza w dużym stopniu możliwości działania i rozwoju tłumacza na rynku, czyż nie mam racji?

Do umowy zlecenia albo o dzieło też wystawiasz rachunki (w praktyce robi to za Ciebie zwykle zleceniodawca, ty tylko podpisujesz.

To, że wiele zleceniodawców - przede wszystkim bezpośrednich - nie chce się bawić w umowy zlecenia czy o dzieło, jest faktem. To, że tacy klienci są zazwyczaj bardziej opłacalni, to też nie ulega wątpliwości.
Ale z drugiej strony tracisz przy działalności gospodarczej możliwość korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu.
Więc samemu trzeba przekalkulować, co się bardziej opłaca - pracować bez działalności gospodarczej, zachować możliwość korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu, ale tracić/nie uzyskać tych "lepszych" klientów, czy na odwrót, działalność gospodarcza, bez 50% kosztów, a szerszy krąg potencjalnych klientów.


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICZNYMI AGENCJAMI






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »