Rijetko upotrebljavane ili zaboravljene riječi
Thread poster: alz
alz
alz  Identity Verified
Croatia
Local time: 04:14
English to Croatian
+ ...
Sep 15, 2004

Da li ste skoro naišli na neku zaboravljenu ili rijetko upotrebljavanu riječ, ili izraz?

Ja sam nedavno naišao čak na dvije takve riječi i izraza, koja mi se, priznajem, osobno dopadaju.

U pripovjetci Vjenceslava Novaka napisanoj krajem 19. stoljeća naišao sam na PJESTOVATI, ono što danas nazivamo "baby-sitting". A djevojku koja je čuvala dijete nazvao je PJESTINJA (BABY SITTER). Obje riječi se nalazi i u Aniću. Ivana Brlić Mažuranić je dvadesetih godina p
... See more
Da li ste skoro naišli na neku zaboravljenu ili rijetko upotrebljavanu riječ, ili izraz?

Ja sam nedavno naišao čak na dvije takve riječi i izraza, koja mi se, priznajem, osobno dopadaju.

U pripovjetci Vjenceslava Novaka napisanoj krajem 19. stoljeća naišao sam na PJESTOVATI, ono što danas nazivamo "baby-sitting". A djevojku koja je čuvala dijete nazvao je PJESTINJA (BABY SITTER). Obje riječi se nalazi i u Aniću. Ivana Brlić Mažuranić je dvadesetih godina prošlog stoljeća objavila knjižicu "Radosna majka - dobra pjestinja".

U jednom članku Ferde Šišića iz 1925. našao sam: "Davanja u novcu spremala su se u riznicu a u prirodninama u ambare". Dakle, za ono što mi danas nazivano "plaćenje u naturi" može se reći i PLAĆANJE U PRIRODNINI. Anić ovaj izraz ne navodi.

Koji je vaš stav o razumnoj upotrebi ovakvih zaboravljenih ili rijetko upotrebljavanih riječi i izraza. Da li su to nužno arhaizmi i da li je njihova upotreba, po vašem sudu, anakronistična?
Collapse


 
bergazy
bergazy  Identity Verified
Croatia
Local time: 04:14
Croatian to Italian
+ ...
Eventualno pokoji toponim Sep 17, 2004

Dragi Alz
zadnja riječ te vrste koju sam čuo bila je "plešivost" koju bi navodno trebali koristiti umjesto turcizma "ćelavost" a otuda i planina Plešivica ima isto značenje. Međutim izgleda da su i Česi istim pojmom označili alopeciju, tako da sam shvatio da sam kako godine prolaze, sve plešiviji i plešiviji. Ne zvuči jako dobro ali je istinito.)


Marko


 
Vesna Zivcic
Vesna Zivcic  Identity Verified
Local time: 04:14
German to Croatian
+ ...
Verba volant... Sep 29, 2004

Slučajno sam naišla na web stranicu na kojoj jedno mjesto štiti od zaborava riječi koje su se nekad upotrebljavale, a sada ih koriste ili ih se sjećaju samo stariji mještani

http://www.brela.com/brolanenses/rjecnik.htm

Vjerojatno svaka regija u Hrvatskoj ima potencijal za rječnik takve vrste.

[Edited at 2006-02-07 16:44]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Rijetko upotrebljavane ili zaboravljene riječi






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »