ProZ.com translation contests »
32nd Translation Contest: "Movie night" » English to Hungarian » Entry by Katalin Gaál


Source text in English

Translation by Katalin Gaál (#36995)

To say that I was compelled by Parasite from start to finish is an understatement; its filming style with tracking shots are enthralling. Having watched several Korean films during the London Korean Film Festival, I was familiar with the usual genres employed in such films but Parasite seemed to defy them all! Parasite is comedic, in a quirky way, it is also a thriller, straddles class divisions and also depicts a family tale amongst other genres and is therefore likely to appeal to all ages.

Parasite truly deserves to be watched in a cinema to appreciate its nuances and the stylish cinematography. As a summary, to avoid spoilers, Parasite tells the tale of the interaction between the Park family and the Kim’s, an unemployed family, whose contrasting worlds collide with long lasting consequences.

[...]Bong Joon-Ho manages to pique the audience’s interest with brightly lit shots coupled with the effective use of indoor space, and it is surprising to realise, after the film’s 2 hour 12 minute length, that most of the scenes occur within the Park family’s home. The mundane elements of domesticity are displayed with an intriguing perspective showcasing Bong Joon-Ho’s flair. It is a slow burner but you will revel in its beauty and ingenuity as Parasite convinces that it operates solely on one level but it is in fact multi-layered and depicts social realism with empathy and pathos.

The cast are beguiling to watch, every facial movement and action is accentuated, even the mere act of walking up or down stairs can convey hidden meaning, which the camera fragments. Levels of unease are also created by virtue of that effective use of space with unusual camera angles and dramatic weather conditions ratcheting up that sensation. There is a surreal nature to Parasite, which its score emphasises, and furthermore the film adopts elements of the absurd devised in such an ingenious way which is truly cinematic magic. Parasite’s apparent eeriness will certainly keep you riveted and would not feel alien to the Twilight Zone school of filmmaking.

The actors are very impressive and add breadth to their roles creating relatability whilst seeming effortlessly cool. When Ki-Woo and Ki-Jeong Kim were working within the Park family home as private tutors they certainly epitomised this level of nonchalant, understated authority creating an aura of mysticism with the unspoken, almost mythical, tutoring techniques employed. Quite simply, the actors Park So-Dam and Choi Woo-Sik, as Ki-Woo and Ki-Jeong, are compelling to watch in the different directions that Parasite follows and they carry these performances seamlessly thereby inviting the audience to be on their side.

[...]Parasite is a remarkable piece of extremely skilful filmmaking, it is simply a must see film, and so I am looking forward to re-watching the film on its UK general release date.
Enyhe kifejezés lenne, ha azt mondanám, hogy az elejétől a végéig teljesen a hatása alá kerültem a Parazita című filmnek. A filmezési stílusa és a kamerabeállítások lenyűgözőek. Mivel megnéztem már néhány koreai filmet a londoni koreai filmek fesztiválján, szóval már ismertem az ilyenfajta filmek stílusát, de a Parazita mindegyiket lekörözte. Ez a film egy furcsa komédia és thriller is egyben, különböző rétegeknek szól, valamint több kategória mellett egy családtörténet is egyben, tehát széleskörű közönséget vonz.
A Parazita megérdemli, hogy megnézzék a moziban az árnyaltsága és stílusos filmkészítési módja miatt. Összefoglalva, anélkül, hogy elárulnám a film tartalmát, a Parazita a Park család és Kimék, egy munkanélküli család közötti interakcióról szól, akik egymástól nagyon eltérő világában ez az interakció hosszan tartó következményeket von maga után.
Bong Joon-Hunak az élesen megvilágított felvételekkel és a belső tér kiváló felhasználásával sikerül a nézők figyelmét lekötni. A 2 óra 12 perces film megnézése után meglepően tapasztaljuk, hogy annak nagy része a Park család otthonában játszódott. A hétköznapi háztartási eszközök érdekes megvilágításba kerülnek Bong Joon-Hu érzékeltetése révén. A film lassan bontakozik ki, de a szépsége és érdekessége rabul ejti a nézőt. Úgy tűnhet, mintha egysíkon futna, de nagyon is sokrétegű. Empátiával és pátosszal ábrázolja a társadalmi valóságot.
A szereposztás lélegzetelállító. Minden arckifejezés és mimika kiváló, sőt még az olyan tevékenyégeknek is, mint a lépcsőn fel-alá sétálás is van rejtett üzenete, amit a kamera részletez. A terek jó kihasználása, a szokatlan kamerabeállítások használata és a drámai időjárás befolyásolják a kényelmetlenség-érzetet és felfokozzák az élményt. A Parazita szürreális jellegeket hordoz, sőt ez kifejezetten hangsúlyos benne, néhány helyen abszurd elemeket is felfedezhetünk az alkotásban, de ezek olyan zseniálisan vannak kitalálva, hogy az egyenesen felér egy filmes varázslattal. A Parazita nem esik messze a Twighlight Zone filmkészítő iskolától, titokzatossága le fogja bilincselni a nézőt.
A színészi alakítások lenyűgözőek, lehetővé teszik, hogy a néző kapcsolódjon a szereplőkhöz, miközben úgy tűnik, hogy mindezt a színészek teljesen könnyedén valósítják meg. Amikor Ki-Woo és Ki-Yeong Kim magántanárként dolgoztak a Park család otthonában a közönyös, alábecsült szaktekintélyt, a ki nem mondott szavak általi misztikus aura megteremtésével, sőt majdnem mitikus oktatási technika alkalmazásával szemléltették. Park So-Dam és Choi Woo-Sik egyszerűen arra késztetik a nézőt, hogy különböző aspektusokból nézzék a Parazitát, és olyan könnyedén teszik ezt, hogy a nézők öntudatlanul is az oldalukra állnak.
A Parazita egy elképesztő tehetséggel megalkotott filmművészeti remekmű, kihagyhatatlan alkotás. Alig várom, hogy még egyszer megnézhessem, amikor megjelenik az angliai mozik műsorán.


Discuss this entry