Glossary entry

Polish term or phrase:

brachyspondylus

English translation:

degenerative change

    The asker opted for community grading. The question was closed on 2011-12-05 17:54:07 based on peer agreement (or, if there were too few peer comments, asker preference.)
Dec 1, 2011 17:19
12 yrs ago
7 viewers *
Polish term

brachyspondylus

Polish to English Medical Medical (general)
Z opisu RTG
Brachyspondylus s1 z rzekomą retrolistezą kręgu L5.

W polskim guglu bardzo mało trafień. Brachyspondylus w angielskim guglu wyrzuca dinozaura (takiego podobnego do wieloryba). Podejrzewam, że jednak nie dinozaura znaleźli u pacjenta... Czyżby radiolog zrobił skuchę albo uprawiał radosną twórczość?
Proposed translations (English)
2 degenerative change

Discussion

Teresa Jaczewska Dec 1, 2011:
SPONDYLUS - to z greki pojedynczy kręg kręgosłupa lub egzotyczna muszla. Skojarzenia starożytnych jak najbardziej prawidłowe, gdyż kostny kręg posiada liczne wyrostki upodabniające go do oryginalnej muszli.

Proposed translations

17 hrs
Selected

degenerative change

degenerative change with retro(spondylo)listhesis of L5 on S1

moja propozycja jest bardziej ogólna. W rozmowie z radiologiem opisującym zdjęcia rtg otrzymałam tylko potwierdzebnie, że dotyczy to kręgozmyku (rzekomego).

--------------------------------------------------
Note added at 17 hrs (2011-12-02 11:03:48 GMT)
--------------------------------------------------

spondylolisteza - zmniejszenie światła (stenoza) kanału centralnego w wyniku tyłoprzemieszczenia kręgów. Może być naturalne lub patologiczne. Stwarza zagrożenie ucisku na rdzeń kręgowy, chyba, że kanał kręgowy jest dość szeroki.

spondyloliza - przerwanie ciągłości łuku kręgowego (pęknięcie kości kręgu) z wytworzeniem szczeliny między wyrostkami stawowymi kręgu.

spondylilisthiesis - zob. kręgozmyk.

kręgozmyk - spondylilisthiesis, przemieszczenie ku przodowi określonego kręgu wraz z całą kolumną kręgosłupa leżącą nad nim. Powstaje wskutek istnienia szczeliny łuku kręgu w miejscu styku wyrostków górnego i dolnego, najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Kręgozmyk może, ale nie musi, być przyczyną dolegliwości bólowych (bóle promieniują do kończyn dolnych i nasilają się przy siadaniu i wstawaniu. Określenie „kręgozmyk L5/S1” oznacza, że nastąpiło przesunięcie całej kolumny kręgosłupa powyżej kręgu S1: kręg S1 pozostał na swoim miejscu, a cała kolumna kręgosłupa począwszy od kręgu L5 (wraz ze wszystkimi kręgami leżącymi wyżej) przesunęła się.
Może wystąpić, choć znacznie rzadziej, przemieszczenie kręgu wraz z całą kolumną nad nim ku tyłowi.

tyłozmyk - kręgozmyk ku tyłowi. Występuje znacznie rzadziej niż kręgozmyk i jako przyczynę wskazuje się na uszkodzenia dysku (pierścienia włóknistego). Może zaistnieć w odc. lędźwiowym kręgosłupa, rzadziej w piersiowym. stopień przemieszczeń zwykle nie jest wielki. Jeśli występują dolegliwości bólowe, to w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, niekiedy promieniujące do kończyn dolnych.

zwyrodnieniowy (nazywany inaczej, choć niesłusznie rzekomym) stanowi około 1/5 wszystkich kręgozmyków. Jest typowy dla ludzi starszych. Związany jest ze zwyrodnieniem stawów kręgosłupa i krążka międzykręgowego. Postępuje tylko do pewnego momentu i nie osiąga dużego stopnia, jednak powstałe zmiany zwyrodnieniowe mogą dawać wtórną ciasnotękanału kręgowego


--------------------------------------------------
Note added at 17 hrs (2011-12-02 11:06:42 GMT)
--------------------------------------------------

http://tinyurl.com/cxckvlg
Note from asker:
Dziękuję, całe wyjaśnienie jest bardzo pomocne. W ostateczności zostawiłam termin w tłumaczeniu as is z odpowiednią notatką.
Something went wrong...
2 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Selected automatically based on peer agreement."
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search